Tallinnasta löytyi vanha joukkohauta, maan alla jopa sata luurankoa

Arkeologin mukaan vainajat ovat peräisin 1600-luvulta.
Tallinnan Raatihuoneentori. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Tallinnan Raatihuoneentori. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Tallinnan keskustan tietyöt ovat paljastaneet vanhan joukkohaudan, jossa on jopa sata luurankoa. Asiasta kertoo uutissivusto Delfi.

Joukkohauta löytyi Kaarlin puistotien bulevardilta. Alueella sijaitsi aikoinaan Pyhän Barbaran hautausmaa, joka on mainittu jo 1300-luvulta peräisin olevissa kirjoituksissa.

Luurankoja arkeologit osasivat odottaa, koska Tallinnan vanhan kaupungin muurien ulkopuolelle on haudattu tuhansia ihmisiä vuosisatojen aikana. Suurin osa jäänteistä on kuitenkin siirretty pois kaupungin laajentumisen myötä.

Joukkohaudan löytyminen oli yllätys arkeologeille. Keiti Randoja arvioi, että luurangot saattavat olla peräisin 1600-luvulta. Haudasta löytyneet ovat arkeologin mukaan todennäköisesti kuolleet ruton tai nälänhädän seurauksena. Tieto vahvistuu myöhemmissä tutkimuksissa.

Randojan mukaan joukkohautaan on joutunut niin sanottua tavallista rahvasta. Rikkaat tallinnalaiset haudattiin kaupungin muurien sisäpuolelle ja usein kirkon läheisyyteen.

 

Mainos