Hallituksen esityksessä vuoden 2013 lisätalousarvioksi on kansainvälisen kehitysyhteistyön kohdalla mainintoja Itävallasta.
Ne herättivät tiistain eduskuntakeskustelussa kansanedustaja Pauli Kiurun (kok.) mielenkiinnon.
Esityksessä todetaan, että ”momentin perusteluja täydennetään siten, että määrärahaa saa käyttää myös ministeriön ja Itävallan kehitysviraston (ADA) kanssa toteutettavan yhteistoimintahankkeen menojen maksamiseen”.
Myöhemmin todetaan, että lisämäärärahasta miljoona euroa aiheutuu tuon ”yhteistoimintahankkeen menojen maksamisesta”.
– Tällä rahalla ei ymmärtääkseni ole yhteyttä Jemenin kaappaustapaukseen, vai onko, Pauli Kiuru kysyi.
Kysymys jäi vaille vastausta, sillä valtiovarainministeri Jutta Urpilainen (sd.) poistui lisäbudjettikeskustelusta tunnin ajan istuttuaan. Myöskään ulkoministeri Erkki Tuomioja (sd.) ja kehitysministeri Heidi Hautala (vihr.) eivät olleet paikalla.
Jemenissä joulun alla kaapattu suomalaispariskunta ja itävaltalainen mies pääsivät toukokuun alussa vapaiksi.