Taliban varoittaa ulkomaita puuttumasta Afganistanin asioihin

Talibanin ylin johtaja esiintyi harvinaislaatuisesti julkisuudessa.
Talibanin taistelija vartioimassa sikhiläistä temppeliä Kabulissa. LEHTIKUVA / AFP Sahel Arman
Talibanin taistelija vartioimassa sikhiläistä temppeliä Kabulissa. LEHTIKUVA / AFP Sahel Arman

Talibanin ylin johtaja Mawlawi Haibatullah Akhundzada on varoittanut ulkomaita puuttumasta Afganistanin asioihin.

CNN:n mukaan Akhundzada piti harvinaislaatuisen puheen uskonnollisten johtajien tapaamisessa maan pääkaupungissa Kabulissa perjantaina. Puheessaan hän kiitti jumalaa Afganistanin ”uudesta itsenäisyydestä”.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Tapaamiseen osallistui yli 3 000 henkilöä, joista kaikki olivat miehiä. Se ei ollut avoin medialle, mutta CNN sai kuultavakseen tallenteen puheesta.

– Ulkomaalaisten ei tule antaa meille käskyjä. Tämä on meidän järjestelmämme ja me teemme omat päätöksemme, Akhundzada sanoi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hän sulki puheessaan pois maan aiempiin hallituksiin kuuluneiden nostamisen nykyhallitukseen. Hän on kuitenkin ”antanut heille anteeksi”.

– Annoin anteeksi entisen hallinnon sortajille. Anteeksiantaminen ei kuitenkaan tarkoita heidän tuomistaan hallitukseen, Akhundzada sanoi tallenteella.

Mies nähdään harvoin julkisuudessa. Se on nostattanut huhuja hänen sairastumisestaan tai jopa kuolemasta. Nytkään hänen vierailustaan pääkaupungissa ei ole julkaistu lainkaan kuvamateriaalia.

Mainos