Taksamittareita ei ehdoteta takseihin

Välityskeskusten toimintaa, valitusmenettelyjä ja julkisia kilpailutuksia pitäisi kilpailuviranomaisen mielestä parantaa.

Kilpailu- ja kuluttajavirasto on selvittänyt liikenne- ja viestintäministeriön pyynnöstä sitä, millaisia vaikutuksia ja muutostarpeita on viime heinäkuussa voimaan tulleella taksiuudistuksella.

Taksien hinnat ovat viraston mukaan kohonneet merkittävästi uudistuksen jälkeen erityisesti Uudellamaalla, ja taksien saatavuuteen ollaan pienissä kunnissa tyytymättömiä.

Taksiyrittäjiä ei pitäisi viraston mukaan sitoa vain yhteen välityskeskukseen, vaan heillä pitäisi olla mahdollisuus ajaa usealle eri välityspalvelulle. Uudet sovelluspohjaiset, välityspalvelua tarjoavat toimijat lisäävät viraston mielestä kilpailua markkinoilla, eikä niiden toimintamahdollisuuksia ei pidä tarpeettomasti vaikeuttaa.

Virasto ehdottaa, että laissa olisi määriteltävä selvästi vastuut kyyteihin liittyvistä virheistä ja vahingonkorvauksista. Kuluttajat pitäisi pystyä tunnistamaan, minkä taksiyhtiön auton kyydin he ottavat, kuka vastaa mistäkin ja minne valitukset voi toimittaa.

Taksamittaripakkoa virasto ei kuitenkaan ehdota, sillä se voisi vähentää kilpailua lisäämällä taksiautoilijoiden kustannuksia, mikä vaikeuttaisi alalle tuloa ja vähentäisi kiinnostusta sivutoimiseen taksiyrittäjyyteen. Myös sovelluspohjaisten taksiyrittäjien toimintaedellytykset heikentyisivät.

Kilpailu- ja kuluttajavirasto esittää myös muutoksia julkisista varoista maksettujen taksikyytien kilpailutukseen.

Lue myös:

Kela-kyydit saattavat uudistua ensi vuonna

Mainos