Taas lentoyhtiö vaikeuksissa – Qantasin osake rojahti tulosvaroituksen jälkeen

Australialaisen lentoyhtiön Qantasin osake on rojahtanut yli 15 prosenttia sen jälkeen, kun yhtiö antoi yllättäen tulosvaroituksen ja ilmoitti tuhannen työtekijän vähentämisestä

Yhtiön mukaan sen liiketoimintaolosuhteet ovat heikentyneet koventuneen kilpailun ja heikentyvän kysynnän takia, kertoo BBC.

Qantas odottaa kesä-joulukuun tuloksensa jäävän pari sataa miljoonaa euroa miinukselle. Pääjohtaja Alan Joycen mukaan yhtiöllä on edessään valtavia haasteita.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Hän syytti BBC:n mukaan tilanteesta korkeita polttoainekustannuksia, vahvaa Australian dollaria ja tukia nauttivien yhtiön taholta tulevaa rajua kilpailua.

Ylen mukaan Joyce toivoo myös muutosta Qantasin yksityistäneeseen lakiin, joka rajoittaa ulkomaisten omistajien osuuden 49 prosenttiin.

Hänen kerrotan olevan harmissaan varsinkin Australian-reiteillä kilpailevasta Virgin Australiasta, jonka enemmistön omistavat omien valtioittensa tukemat Singapore Airlines, Air New Zealand ja Arabiemiirikuntien Etihad.

Mainos