Britanniassa valmistaudutaan miljoonien lasten rokottamiseen koronavirusta vastaan ehkä jo ennen syyslukukautta.
Pääministeri Boris Johnsonin hallituksen terveysasiantuntijan mukaan lasten suojaaminen voi olla edellytyksenä sille, että koulut voidaan pitää jatkossakin auki. Koululaiset palautettiin maanantaina lähiopetukseen useiden kuukausien sulkutilan jälkeen.
Professori Adam Finn arvioi, että kouluissa tehtävät massarokotukset aloitettaisiin 11–18-vuotiaista. Yli 6-vuotiaiden suojaamista pohditaan edelleen.
– Jos kaikki yli 18-vuotiaat on rokotettu, niin tartunnat voivat siirtyä pääasiassa kouluihin, Finn sanoo Daily Mail -lehden haastattelussa.
Päätös on kiinni Oxfordin yliopiston ja AstraZenecan kokeista, joissa testataan koronarokotteen tehoa nuorempiin ikäryhmiin. Esimerkiksi Pfizerin-BioNTechin rokotetta on jo kokeiltu 12–18-vuotiaille.
Vaikka suurin osa lapsista sairastaa koronaviruksen oireettomana tai lieväoireisena, kehittyy osalle vakavia ja sairaalahoitoa vaativia tulehdustiloja. Koronavirus voi aiheuttaa myös nuoremmille ikäryhmille pitkään kestäviä jälkioireita.