Tapaus juontaa juurensa tammikuuhun 1976, jolloin Sisiliassa Alcamo Marinassa hyökättiin puolisotilaallisen poliisin karabinieerien asemalle. Kaksi karabinieeria sai surmansa.
Teosta tuomittiin neljä miestä. Sittemmin on käynyt ilmi, että he olivat syyttömiä. Nyt korvauksia vaativa mies vapautettiin vankilasta kaksi vuotta sitten istuttuaan 22 vuotta. Yksi tuomituista ehti kuolla vankeudessa. Yksikätinen mies teki mysteerisen itsemurhan hirttäytymällä. Kaksi muuta pakeni Brasiliaan.
Myöhemmissä oikeudenkäynneissä asiasta kävi ilmi, että miesten tunnustukset oli saatu kiduttamalla. Myös yksi hyökkäyksen aikana kyseiselle asemalle sijoitettuna ollut karabinieeri myönsi, että todisteita miesten ”syyllisyydestä” peukaloitiin.
Syyttömänä istuneen miehen asianajajat esittivät korvausvaatimuksen oikeusistuimessa Reggio di Calabriassa.
Teosta on epäilty Punaiset prikaatit -terroristijärjestöä, joka kuitenkin heti teon jälkeen ilmoitti, ettei sillä ole mitään tekemistä asian kanssa. Sittemmin epäiltyjen listalle on noussut Sisilian mafia Cosa Nostra.
Vain vuotta ennen hyökkäystä Cosa Nostra tappoi Alcamon entisen pormestarin ja kuukauden hänen jälkeensä erään kunnanvaltuutetun. Karabinieeriasemalle hyökkäystä tutki aluksi karabinieerieversti Giuseppe Russo. Hänet Cosa Nostra ampui elokuussa 1977.