Koulujen ensimmäistä syyslomaviikkoa vietetään pääosin poutaisessa, mutta viileässä säässä, kertoo sääpalveluyritys Foreca.
Maanantain ja tiistain aikana Suomen yli liikkuu vielä paikallisia sateita, mutta ennusteiden mukaan keskiviikkoon mennessä pohjoinen ilmavirtaus on muuttunut varsin kuivaksi.
Ainakin perjantaihin asti viikkoa vietetään enimmäkseen poutaisessa ja ajoittain hetkellisesti aurinkoisessa säässä. Paikallisia yöpakkasia voi esiintyä koko maassa, eniten pohjoisessa.
– Korkeapaine kääntää meillä ilmavirran suunnan pohjoisen puolelle, ja ilmamassa on ainakin viikon alkupuolella Suomessa varsin kylmää, meteorologi Joanna Rinne toteaa.
Viikonloppuna sateiden mahdollisuus lisääntyy, mutta ennusteiden epävarmuuden takia viikonlopun sadealueiden paikkoja tai ajoituksia ei vielä tiedetä.
Maanantaina Keski- ja Pohjois-Lapin sateet tulevat osin räntänä. Ennusteiden mukaan myös viikonloppuna osa sateista voi tulla lumena tai räntänä Lapin lisäksi Pohjois-Karjalassa.
Loppuviikon sääennuste vaihtelee eri ennustetarjoajilla. Mitä ensimmäisen syyslomaviikon säästä jo tiedetään?#forecasuomi #syysloma https://t.co/wCV7GRbTPH
— Foreca Suomi (@forecasuomi) October 16, 2022