Synkimmät ennusteet asuntohintojen sukelluksesta hälvenivät

Asuntokauppa jatkaa viime vuoden lopulla alkanutta nousuaan, arvioidaan Hypo-pankissa tuoreiden tilastojen perusteella.

Asuntoluottolaitos Hypon pääekonomistin Juhana Brotheruksen mukaan synkimmät ennusteet asuntojen hintojen sukelluksesta Tukholman tapaan hälvenivät odotetusti keskiviikkona.

Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan vanhojen kerros- ja rivitaloasuntojen hinnat koko maassa nousivat helmikuussa vuodentakaisesta 0,9 prosenttia ja edellisestä kuukaudesta 0,6 prosenttia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Samalla aiempia vaisuja ennakkotietoja vuoden alusta korjattiin ylöspäin. Tarkentuneiden tietojen mukaan hintojen nousu ei jäänytkään tammikuussa nollatasolle, vaan kasvua oli 0,7 prosenttia vuodentakaisesta.

– Kuitenkin kuluvana vuonna voidaan vielä nähdä miinusmerkkejä hintatiedoissa, koska uudistuotantoa valmistuu kasvukaupunkeihin ennätyksellisesti, hän muistuttaa Hypon tiedotteessa.

Tilanne on kuitenkin hänen mielestään vain positiivinen, sillä riittävä rakentaminen tasoittaa hintakehitystä ja vakaus on valttia asuntomarkkinoilla.

Pääkaupunkiseudulla asuntojen hinnat nousivat tammikuussa vuodentakaisesta 2,9 prosenttia, kun taas muualla maassa ne laskivat 0,9 prosenttia.

– Asuntokauppa jatkaa viime vuoden lopulla alkanutta nousua, etenkin Helsingissä ja Oulussa kauppa käy kiitettävästi ja asuntonäytöillä riittää väkeä, Brotherus kertoo.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hän ennustaa asuntomarkkinoille vahvaa kehitystä tänä vuonna. Kotitalouksien ostoaikeet ovat korkeimmillaan viiteen vuoteen, työllisyys toipuu ja palkat paranevat. Toisaalta hinnat eivät hänen mukaansa pääse karkaamaan, koska kasvukaupunkeihin valmistuu uusia asuntoja juuri oikeaan aikaan.

– Kaupungistuminen etenee ja nyt myös suhdanne tukee tilannetta. Sen sijaan muuttotappioalueilla hintojen lasku ei ole vielä päättynyt, mutta kauppamäärissä näkyy vakautumista vaikeillakin alueilla, Brotherus arvioi.

Helmikuussa vanhan osakehuoneiston keskimääräinen neliöhinta pääkaupunkiseudulla oli 3 638 euroa ja muualla Suomessa 1 660 euroa.

Mainos