Suomen 15 suurimmassa kaupungissa kokoomus on kuntavaalien 2021 tuloksena suurin seitsemässä kaupungissa. SDP on ykköspaikalla viidessä, keskusta kahdessa ja RKP yhdessä kaupungeista.
* Kokoomus on suurin puolue Helsingissä, Espoossa, Vantaalla, Turussa, Kouvolassa, Lappeenrannassa ja Hämeenlinnassa.
Näistä kaupungeista uusia valtauksia kuntavaaleihin 2017 verrattuna kokoomukselle ovat Vantaa, Kouvola ja Lappeenranta.
* SDP on suurin nyt Tampereella, Jyväskylässä, Lahdessa, Porissa ja Joensuussa. SDP menetti Vantaan, Kouvolan ja Lappeenrannan, mutta sai uutena Jyväskylän ykköspaikan.
* Keskusta on suurin Oulussa ja Kuopiossa.
* Vaasassa suurin on RKP.
Tampereella on niukasti SDP:n ykköstila, mutta kokoomuksen ja RKP:n vaaliliitto oli SDP:tä suurempi.
Kokoomus voitti kaikkiaan 64 valtuustopaikkaa lisää ja PS voitti 580 valtuutettua lisää. Keskusta menetti 376 valtuutettua, SDP 248, vasemmistoliitto 150 ja vihreät 102 valtuutettua.
Viidentoista suurimman kaupungin tilanne:
Kokoomus nyt suurin niistä 7:ssä (oli neljässä suurin kuntavaalien 2017 jälkeen), sdp 5:ssä (7), keskusta kahdessa (ei muutosta), rkp yhdessä (ei muutosta). pic.twitter.com/3y4lYwfiaa— Jukka Manninen (@Jukka_Manninen) June 14, 2021