Komission asekauppatiedonantoa koskevassa lausumassaan valtioneuvostolle valiokunta toteaa, että se on laadittu keskusteluasiakirjaksi, jonka pohjalta komissio aikoo kuulla sidosryhmiä, unionin jäsenvaltioita sekä Euroopan parlamenttia.
Myöhemmin tänä vuonna asetettava uusi komissio voi arvioida ampuma-aseiden ja EU:n sisäisen turvallisuuden kokonaisuutta koskevia eri toimintavaihtoehtoja. Mahdollisiin vaihtoehtoihin kuuluvat myös vuoden 2015 aikana annettavat säädösehdotukset.
Valiokunta huomauttaa, että ampuma-aseiden omistamisen ja kaupan sääntely kuuluu Suomessa vakiintuneen valtiosääntötulkinnan mukaan eduskunnan toimivaltaan. Tästä seuraa, että jos seuraava komissio antaa säädösehdotuksen, valtioneuvoston on perustuslain mukaisesti saatettava asia eduskunnan käsiteltäväksi.
Valiokunta edellyttää, että mahdollisessa lainsäädäntöehdotuksessa otetaan asianmukaisesti huomioon Suomen erityisolosuhteista johtuvat, aseiden omistamista, käyttöä ja kauppaa koskevat kansalliset sääntelytarpeet. Se myös haluaa kaikkien asianosaistahojen kuulemisen: ottaen huomioon sekä sisäisestä turvallisuudesta ja laittoman asekaupan estämisestä vastuullisten tahojen että reserviläistoimintaa ja vapaaehtoista maanpuolustustyötä, metsästystä ja ampumaurheilua edustavien järjestöjen kannat.