Revontulten todennäköisyys on suuri koko maassa lauantain ja sunnuntain välisenä yönä, kertoo Ilmatieteen laitos. Ennusteen taustalla on torstaina havaittu suuri aurinkopurkaus, jonka myötä suuri määrä sähkömagneettisesti varattuja hiukkasia liikkuu kohti maata.
Revontulia voi havaita kohtalaisella todennäköisyydellä myös sunnuntain ja maanantain välisenä yönä.
Magneettista aktiivisuutta mittaava Kp-indeksi voi Ilmatieteen laitoksen mukaan kohota 5-7 lukemiin. Tämä tarkoittaisi suurta todennäköisyyttä revontulien esiintymiselle koko maassa.
Vastaavanlaiset aurinkopurkaukset ovat mahdollisia myös lähitulevaisuudessa, sillä auringon pinnalla on kaksi pilkkualuetta, joista voi aiheutua lähipäivinä uusia purkauksia.
Revontulten taustalla ovat auringosta peräisin olevat sähkömagneettisesti varatut hiukkaset, jotka päätyvät maan magneettikentän vuoksi napaseutujen alueelle ja vuorovaikuttavat siellä ilmakehän kanssa luoden valoilmiöitä.