Susi ja liito-orava ehkä sittenkin turvassa – Saksa ei halua avata direktiiviä

"Ympäristökomissaarille esittämänne pyyntö huolestuttaa minua."

Saksa vastustaa EU:n luontodirektiivin avaamista. Saksan ympäristöministeri Barbara Hendricks ilmoitti asiasta kirjeitse EU-komission puheenjohtaja Jean-Claude Junckerille.

– Haluan sanoa suoraan, että ympäristökomissaarille esittämänne pyyntö lintu- ja luontodirektiivin modernisoinnista huolestuttaa minua. Direktiivit ovat Euroopan monimuotoisuuden tärkeä ja menestyksekäs kulmakivi, Hendricks kirjoittaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hänen mukaansa direktiivit toimivat ”jopa pitkälle teollistuneessa Saksassa”.

Asiasta kertoo Endseurope.

Juncker totesi syyskuussa, että lintu- ja luontodirektiivejä voidaan tarkastella uudelleen.

– Aion pyytää tekemään syvällisen arvion lintu- ja luontodirektiiveistä ja selvittää, onko se mahdollista yhdistää nykyaikaisempaan lainsäädäntöön, Juncker kirjoitti tehtävänasettelussaan uudelle ympäristökomissaarille.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Suomessa luontodirektiivi tunnetaan etenkin siitä, että direktiivin perusteella on säädetty suden ja liito-oravan suojelusta.

Liito-orava luetaan uhanalaiseksi eläinlajiksi, jonka pesimis- ja levähdyspaikkojen hävittäminen on kielletty. Viime vuosina kiistaa on syntynyt siitä, että laji on luultua yleisempi ja että suojelu hidastaa rakennushankkeita.

Suden metsästys on Etelä-Suomessa sallittu vain poikkeusluvalla. Pohjois-Suomen poronhoitoalueella suojelu ei ole yhtä tiukkaa, ja riistakeskus myöntää kaatolupien tarpeen mukaan.

Mainos