Hypon pääekonomisti Juhana Brotherus pitää kuluttajien luottamuksen heikentymistä lokakuussa yllättävänä. Hän huomauttaa tiedotteessaan, että tunnelmat synkistyivät entisestään, vaikka syyskuun vastatuulet hellittivät.
Syyskuussa luottamusmittausta painoivat Brotheruksen mukaan palkansaajien mittava mielenilmaus, pääministeri Juha Sipilän (kesk.) puhe kansakunnalle ja pakolaiskriisin syvyyden paljastuminen.
Brotherus pitää varsinkin kuluttajien horjuva luottamus omaan talouteen hälyttävänä.
– Surkeampia lukuja on viimeksi nähty Lipposen ensimmäisen hallituksen aikana, hän parahtaa.
Myös Danske Bankin pääekonomisti Pasi Kuoppamäki kiinnittää omassa tiedotteessaan huomiota samaan asiaan. Kuluttajien odotukset omasta taloudesta ovat heikoimmat sitten vuoden 1996 ja aavistuksen alhaisemmat kuin finanssikriisin syövereissä 2009.
Kuoppamäki arvioi heikon työllisyystilanteen, hallituksen leikkaussuunnitelmien, kärjistyneen työmarkkinatilanteen ja pörssikurssien laskun synkentäneen tunnelmia lokakuussa.
Brotheruksen mukaan vähittäiskaupalle ja kotimarkkinayrityksille luvut kertovat karua kieltä tulevasta kysynnästä.
Myös Kuoppamäki arvelee kotitalouksien heikon luottamuksen saattavan tarkoittaa vähittäiskaupan kannalta haastavia lähikuukausia. Toisaalta hän muistuttaa, että kuluttajien kannalta matala inflaatio tukee hieman ostovoimaa ja ylläpitää kulutuksen volyymiä.
Lue myös:
Kuluttajien luottamus talouteen heikentyi edelleen