Superyrittäjä Elon Musk: Elämme The Matrixin kaltaisessa tietokonesimulaatiossa

Elon Muskin mukaan emme elä todellisessa maailmassa, kertoo Independent.

Sijoittaja ja yrittäjä Elon Musk uskoo, että me kaikki elämme tietokonesimulaatiossa. Tätä virtuaalitodellisuutta ohjailee hänen mukaansa todennäköisesti jonkinlainen tekoäly tai älykkäät tietokoneet, kuten Matrix-elokuvassa. Muskin mukaan mahdollisuus, että näin ei olisi, on yksi miljardista.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Elon Muskin mukaan suurin argumentti virtuaalitodellisuuden puolesta on teknologian nopea kehitys viimeisen 40 vuoden aikana.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Meillä on nykyään fotorealistisia 3D-simulaatioita, joissa miljoonat ihmiset voivat pelata yhtä aikaa ja se paranee vuosi vuodelta. Kun meillä on virtuaalitodellisuus, meillä on myös laajempi todellisuus. Pelejä ja todellista elämää ei voi enää erottaa toisistaan, Musk sanoi teknologiakonferenssissa Kaliforniassa.

Tesla Motors- ja SpaceX -yhtiöiden toimitusjohtaja Elon Musk on sijoittanut suuria summia rahaa tekoälyn vaaroihin keskittyneeseen tutkimukseen.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos