Metsäkeskus kertoo, että Etelä- ja Keski-Suomen hillasadosta on tulossa erinomainen. Lämmin kesäkuu ja sopivat sateet ovat edesauttaneet hillaa kasvattamaan Suomen rämeille makoisia marjojaan.
Juhannuksen yksi pakkasyö vei esimerkiksi Kainuussa lähestulkoon koko sadon mennessään. Hillan onnistunut sato on kiinni juuri kevään ja alkukesän vaihtelevista säistä.
Mustikan kysyntä on kasvanut viime vuosina
Metsäkeskus kertoo, että kaupallisesti arvokkaimpia metsämarjoja ovat mustikka, puolukka ja lakka. Puolukka on pitkän satokautensa takia suosituin, mutta varsinkin mustikan kysyntä on kasvanut viime vuosina varsin nopeasti. Pohjois- sekä Itä-Suomessa moni saa osan vuosituloistaan verottomalla marjamyynnillä.
Mustikka on todellinen supermarja. Onhan siinä metsämarjoistamme toiseksi eniten flavonoideja heti variksenmarjan jälkeen.
Marjojen terveysvaikutuksista on tiedetty jo pitkään, mutta viime vuosina vaikutukset on todettu myös tutkimuksissa. Ennen kaikkea mustikka on todettu aiempaakin terveellisemmäksi.
Kiireen vilkkaa metsään
Metsäkeskus kertoo, että metsämme kypsyy miljoonia kiloja marjoja. Mustikkasato vaihtelee 90-321 miljoonan kilon ja puolukkasato 130-390 miljoonan kilon välillä vuosittain.
Uusimpien seurantatutkimuksien mukaan mustikkasadosta kerätään talteen vain 5-6 prosenttia ja puolukkasadosta vastaavasti 8-9 prosenttia.
Tarkemmin marjasatoa kerätään talteen Itä-Suomessa ja Pohjois-Pohjanmaalla. Eniten keräämättömiä marjoja jää Lapin metsiin ja soille.
Marjasadosta saadaan vain pieni osa talteen. Supermarja mustikka ja muut marjat odottaa siis poimijaansa Suomen metsissä.