Tuomioistuinvirasto olisi oikeusministeriön hallinnonalalle sijoittuva itsenäinen virasto, jolle siirrettäisiin oikeusministeriössä nyt hoidettavat tuomioistuinten keskushallintotehtävät sekä tuomioistuimissa nyt hoidettavia hallintotehtäviä. Viraston toimiala kattaisi kaikki tuomioistuimet.
Ministeriön mukaan tavoitteena on järjestää tuomioistuinten keskushallinto tavalla, joka korostaisi tuomioistuinten riippumatonta asemaa, edistäisi hallintotehtävien tehokasta hoitamista sekä vahvistaisi tuomioistuinten mahdollisuutta keskittyä lainkäyttötehtäväänsä.
– Tätä kautta voitaisiin edistää oikeusturvan toteutumista yhteiskunnassa, oikeusministeriö sanoo.
Toimeksiannon mukaan oikeusministeriö vastaisi jatkossakin tuomioistuimiin liittyvästä valtioneuvostotason tehtävistä, kuten lainvalmistelusta ja muiden valtioneuvostolle kuuluvien asioiden valmistelusta, strategisista linjauksista, kehys- ja talousarviovalmistelusta sekä tärkeimmistä EU- ja kansainvälisen yhteistyön asioista.
Oikeusministeriö vastaisi myös tuomioistuinviraston tulosohjauksesta. Tuomioistuinvirasto kävisi tulosneuvottelut yksittäisten tuomioistuinten kanssa.
Toimikunnan on määrä saada ehdotuksensa valmiiksi ensi helmikuun loppuun mennessä. Tavoitteena on hallituksen esityksen antaminen eduskunnalle ensi syksynä niin, että virasto voitaisiin perustaa vielä tällä vaalikaudella.
Toimikunnan puheenjohtajana toimii Helsingin hovioikeuden presidentti Mikko Könkkölä.