”Suomi on jumiutunut deflaatioansaan”

Kuluttajahinnat olisivat asiantuntijan mukaan laskeneet huhtikuussa vielä enemmän ilman veronkorotuksia.

Tilastokeskuksen laskema kuluttajahintojen vuosimuutos painui huhtikuussa -0,2 prosenttiin. Maaliskuussa inflaatio oli -0,1 prosenttia.

Hypon ekonomistin Juhana Brotheruksen mukaan Suomi on jumiutunut deflaatioansaan koko alkuvuoden ajaksi.

– Pitää myös muistaa, että deflaatiolukemat olisivat 0,2 prosenttiyksikköä suurempia ilman hyödykeverojen korotuksia, hän huomauttaa tiedotteessaan.

Inflaatio pysyi Tilastokeskuksen mukaan huhtikuussa negatiivisena vuodentakaiseen verrattuna muun muassa siksi, että polttonesteiden ja omakotitalokiinteistöjen hinnat ja korot laskivat.

Sen sijaan vuokrat, hoitovastikkeet ja tupakka kallistuivat vuodentakaisesta, mikä hidasti deflaatiota.

Maaliskuuhun verrattuna kuluttajahinnat pysyivät huhtikuussa ennallaan. Kuukauden aikana eniten nousua oli bensiinin sekä hammaslääkäripalkkioiden kuluttajahinnoissa. Eniten laskua oli reseptilääkkeiden kuluttajahinnoissa sekä kulutusluottojen koroissa.

Euroalueen inflaatio oli yhdenmukaistetun indeksin ennakkotietojen mukaan huhtikuussa tasan nolla prosenttia, kun se maaliskuussa se oli -0,1 prosenttia. Suomen vastaava inflaatio oli huhtikuussa -0,1 prosenttia.

Lue myös:

Ikävä ennakkotieto: Suomi vajosi taas taantumaan

Mainos