”Suomi-neidolta revitään vaatteetkin päältä”

Kansanedustaja Jari Myllykoski (vas.) kritisoi Rautaruukin myyntiä ruotsalaiselle SSAB:lle. Hänen mukaansa se vaarantaa suomalaiset työpaikat ja "Suomi-neidolta revitään vaatteetkin päältä".

– Rautaruukin myynti on taas elävä esimerkki valtion omistajaohjauksen kädettömyydestä ja huonosta teollisuuspolitiikasta, ja altistaa suomalaisen perusteollisuuden ulkomaalaisten omistajien kylmiin käsiin, kritisoi Jari Myllykoski blogissaan.

Hänen mielestään Suomen pitäisi ottaa mallia Saksasta ja sen toimista teollisuutensa suojaamiseksi ja toimintaedellytysten tukemiseksi.

– Saksassa on onnistuttu vaalimaan maan vahvaa teollista perustaa, toisin kuin Suomessa, jossa perusteollisuutta on myyty kuin huumassa. Saksan malli ei tässä yhteydessä tarkoita Juhana Vartiaisen esittämää mallia, josta ei ole apua Suomelle, Myllykoski kirjoittaa.

Mainos