Suomi harjoittelee ruokahuollon turvaamista vakavassa kriisissä

Suurharjoitus kokoaa yhteen yli 180 organisaatiota.
Asiakas ostoksilla Espoon Lidlissä 4. tammikuuta 2024. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
Asiakas ostoksilla Espoon Lidlissä 4. tammikuuta 2024. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
Asiakas ostoksilla Espoon Lidlissä 4. tammikuuta 2024. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
Asiakas ostoksilla Espoon Lidlissä 4. tammikuuta 2024. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Iso valmiusharjoitus kokoaa elinkeinoelämän ja viranomaisten edustajat yhteen harjoittelemaan elintarvikehuoltoa kriisitilanteessa.

Yli 180 organisaatiota osallistuu TIETO26-harjoitukseen. Harjoitus keskittyy huoltovarmuuden kannalta kriittiseen elintarvikehuoltoon ja sen pitkälti digitalisoituneiden toimitusketjujen toimintavarmuuteen vakavissa häiriötilanteissa ja poikkeusoloissa.

Harjoittelijat ratkovat yhteiskunnan toimintavarmuutta horjuttavia häiriöitä kuvitteellisessa mutta todentuntuisessa harjoitustilanteessa, jossa Suomi kohtaa vakavan ja pitkittyvän kriisin. Elinkeinoelämän on löydettävä keinot tuottaa kriittisiä palveluita ja osallistua huoltovarmuuden ylläpitoon poikkeusoloissa.

Harjoituksen tavoitteena on vahvistaa hybridi-, informaatio- ja kyberhäiriötilanteiden hallintaa sekä häiriöistä toipumiseen tarvittavien viranomaisten, yritysten ja järjestöjen yhteistoimintaa

– Harjoitus vahvistaa yhteistyötä vakavien kriisien ja poikkeusolojen varalle, jotta yhteiskunta voi pysyä toimintakykyisenä kaikissa olosuhteissa, verkostoyhteistyöyksikön johtaja Heli Tammivuori Huoltovarmuuskeskuksesta sanoo tiedotteessa.

Elintarvikehuolto turvaa ruuan saatavuuden väestölle kaikissa olosuhteissa. Siihen kuuluu koko ruokaketju maatiloilta elintarviketeollisuuteen, jakeluun, kauppoihin ja ruokapalveluihin.

– Suomen elintarvikehuollon jatkuvuus on pitkälti yritysten toimintakyvyn varassa. Yritykset vastaavat suurelta osin kriittisten palvelujen ja infrastruktuurin toiminnasta, kuten ruuan, veden ja energian saannista. On hienoa, että olemme saaneet suuren joukon yrityksiä, viranomaisia ja järjestöjä harjoittelemaan yhdessä. Yhteistoimintaharjoitus tuottaa oppeja, joiden kautta voimme vahvistaa yhteiskunnan kriisinsietokykyä entisestään, Tammivuori sanoo.

Esimerkiksi teknologian murroksen aiheuttamat uudet kyberuhkat ja turvallisuusympäristön muutokset, jotka kehittyvät ripeämmin kuin organisaatioiden kyky uudistua, aiheuttavat haasteita yrityksissä.

Huoltovarmuuskeskuksen selvityksen mukaan elintarvikehuollon kriittisissä yrityksissä kyberkypsyyden taso oli alle keskitason eri toimialojen vertailussa ja kehityskohteita tunnistettiin.

Mainos