Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen mukaan Suomessa on rekisteröity vuorokaudessa ennätykselliset 9 921 uutta koronavirustartuntaa.
Kaksi viikkoa sitten perjantaina vastaava luku oli 3 223.
Uusista tartunnoista todettiin nyt Helsingissä 2 967, Espoossa 1 143, Vantaalla 1 230, Tampereella 417 ja Turussa 192.
Sairaalassa on nyt koronan vuoksi 508 potilasta, heistä tehohoidossa 55.
14 vuorokauden tartuntojen summa on 75 130. Eilen se oli 68 432. Viikko sitten se oli 46 974 ja kaksi viikkoa sitten 29 341.
THL ei enää ilmoita koronatartuntalukuja viikonloppuisin. THL:n mukaan epidemiaa ei voi enää kuvata vuorokautisilla tartuntaluvuilla kuten aiemmin. Muun muassa testauksen vähenemisestä seuraa, että luvut eivät enää välttämättä ole samalla tavalla vertailukelpoisia. Testimäärien väheneminen voi olla osasyy siihen, että todettuja tapauksia on vähemmän kuin ennen.
Kohtuutonta koululaisten, vanhempien, opettajien ja muun henkilökunnan kannalta, että neuvotteluja koronarajoituksista käydään yhtä arkipäivää ennen koulujen alkua median kautta.
Aikuiset ihmiset siellä hallituksessa ja ministeriöiden johdossa, olisiko aika kokoontua ja päättää?
— Sanni Grahn-Laasonen (@sannigrahn) January 6, 2022
Miksi pääministeri @MarinSanna ei johda Suomea näkyvästi? Koronatilanne on kaikkien aikojen huipussaan ja kouluja ollaan taas sulkemassa, mutta pääministeri on täysin näkymätön. Meillä on nyt johtamisvaje. Suomalaiset ansaitsevat parempaa.
— Mikko Isotalo (@MikkoIsotalo) January 6, 2022
This virus is like measles and polio: a virus with long-term impact.
Even a “mild” case in a vaccinated individual can lead to long-term issues which cause a measurable uptick in all-cause mortality in the first 6 months, and get progressively worse with time.
(3/)— Ian Ricksecker (@IanRicksecker) January 5, 2022