Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen mukaan Suomessa on rekisteröity vuorokaudessa 300 uutta koronavirustartuntaa.
Viikko sitten torstaina vastaava luku oli 222. Kaksi viikkoa sitten torstaina vastaava lukema oli 124.
14 vuorokauden tartuntojen summa on 2 630. Eilen se oli 2 453. Viikko sitten se oli 1 883 ja kaksi viikkoa sitten 1 106.
Suomen epidemia 7.7.2021: tartuntojen kasvu hidastuu edelleen. Pääasiallinen syy on Uudenmaan paraneva tilanne. Varsinais-Suomessa, Päijät-Hämeessä ja Kainuussa tartuntojen määrä kuitenkin kasvaa nopeasti.
1/x pic.twitter.com/mwiu0EFMkY— Ilkka Rauvola (@jukka235) July 7, 2021
Opetus osittain ulos Suomessakin, telttakatoksiin? Vuorotellen osa luokista sisällä moneen luokkatilaan jaettuna ovet+ikkunat auki. Lisäksi maskit, CO2-mittaus, ilmanpuhdistimet, pikatestit, koronakoirat.. Toki vaihtoehtona tehdä niin kuin on aina tehty, lapset kantaa seuraukset. https://t.co/b7UIMFUJrI
— Annu Näkki (@Annu_Nakki) July 7, 2021