Suomenmaa on julkaissut lappilaisen keskustan kansanedustajan Mikko Kärnän kaikkien syyskuussa lähettämien mediatiedotteiden otsikot ja kellonajat.
Tiedotteita tuli 23 kappaletta. Kyseessä ei ollut ennätys. Mukaan ei otettu sellaisia kansanedustajien yhteiskannanottoja, joissa Kärnä oli mukana, joita myös tuli lukuisia.
– Lapin puolustajana tunnettu keskustan kansanedustaja lähettää päntiönään (alituisesti) mediatiedotteita, parhaina päivinä useita. Vertailun vuoksi: on myös kansanedustajia, joilta ei tule yhtään tiedotetta koko vaalikauden aikana, Suomenmaa kirjoittaa.
– Kärnä ei totisesti pidä kynttiläänsä vakan alla.
Mikko Kärnän 23 tiedotteesta ajalla 4.9.2019-30.9.2019 ensimmäinen tuli 4.9. kello 15:58. Tuolloin Kärnä totesi kannanotossaan Postin tukahduttavan median moniäänisyyden.
Kansanedustajan tiedotteet jatkuivat syyskuun mittaan muun muassa keskustan, valtionyhtiöiden, saamelaisten, Teollisuusliiton, oppikirjojen, komissaarin, Jan Vapaavuoren, oikeistolaisuuden, purutupakan, anarkistin, taakanjaon, vegaanihumputuksen, Helsingin ja Helsingin Sanomien kommentoinnilla tiedotteissa.
Kuukauden viimeisessä tiedotteessaan 30.9.2019 kello 09:08 Mikko Kärnä syytti Suomen Eläinsuojeluyhdistystä vääristelystä.