Suomenmaa: Keskusta ei tahdo ennenaikaisia vaaleja

Entiset ministerit Juha Rehula ja Tapani Tölli eivät näe uusia vaaleja tarpeelliseksi.

Keskustan eurovaaliehdokkaat Olli Rehn ja Mikael Pentikäinen ovat vaatineet uusia eduskuntavaaleja. Rehn puhui asiasta maanantaina Suomenmaassa ja Pentikäinen tiedotteessaan sunnuntaina.

Suomenmaassa keskustan varapuheenjohtaja Juha Rehula kommentoi asiaa toteamalla, että ”hallitus toimii niin kauan kuin sillä on eduskunnan enemmistön tuki” ja kykenee tekemään päätöksiä.

Ex-ministeri Rehulan mukaan lähtökohta on se, että eduskuntavaalit ovat ajallaan eikä uusien vaalien vaatiminen ole nyt keskustan ykkösasia.

Toinen keskustan ex-ministeri Tapani Tölli sanoo Suomenmaassa niin ikään, ettei vaaleja ole syytä lähteä erityisesti vaatimaan. Tölli sanoo suhtautuvansa tilanteeseen rauhallisesti.

Keskiviikon Iltalehti on kysynyt asiasta eduskunnassa pääministeri Jyrki Kataiselta. Lehden mukaan Katainen kaivoi salkustaan paperin, jossa olivat asiaa koskevat lakipykälät.

Kataisen mukaan hänen eroilmoituksensa ei täyttäisi laissa edellytettyä ”pitkäaikaista parlamentaarista kriisiä”.

”Suomi ei ole mikään banaanitasavalta, jossa leikitellään tällaisilla vakavilla asioilla. Täällä eletään perustuslain mukaan ja maassa pitää olla järjestys”, Jyrki Katainen sanoo.

”Jos nyt ruvetaan käymään vaalikamppailua, asiat jäävät hoitamatta. Hallituksella on töitä koko kaudeksi, ja ne se aikoo myös tehdä”, Katainen toteaa.

Mainos