Suomen tekoälykoulutus puhuttaa maailmalla – ”jättimäinen kokeilu”

Kaikille avoimen verkkokurssin toivotaan lisäävän koko maan kilpailukykyä.

Helsingin yliopiston ja teknologiayritys Reaktorin järjestämä, kaikille avoin tekoälykurssi houkutteli yli 10 000 osallistujaa viime vuoden loppuun mennessä.

Elements of AI -kurssin ensimmäisenä tavoitteena on kouluttaa yksi prosentti suomalaisista eli noin 55 000 henkeä ymmärtämään tekoälyä ja sen tuomia mahdollisuuksia. Kaikille ikäluokille ja aloille suunniteltu kurssi pureutuu aiheen perusteisiin käytännöllisten esimerkkien kautta.

Politico-lehti kuvailee Suomen aloitetta ”jättimäiseksi kokeeksi”, jolla vahvistetaan koko maan valmiutta sopeutua tulevaan teknologiseen muutokseen. Tekoälyn perusteiden opettamisella laajalle yleisölle on myös selkeä kansantaloudellinen tavoite Nokian romahduksen jälkeisessä ympäristössä.

– Projektin avulla Suomi voi pysyä kilpailukykyisenä Kiinan ja Yhdysvaltojen välisessä, yhä kiihtyvässä kilpailussa, lehti kirjoittaa.

Politicon mukaan Suomessa ymmärretään, ettei maa voi kilpailla suurvaltojen kanssa raaka-aineiden tai tekoälyyn liittyvän perusteknologian suhteen. Myös elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) on painottanut, että tarkoituksena on löytää sopiva markkinarako tekoälyn soveltamisessa.

Viime vuoden loppuun mennessä jo yli 250 yritystä oli ilmaissut kiinnostuksensa niin sanottuun tekoälyhaasteeseen. Yritysten on määrä vahvistaa henkilökuntansa tekoälyosaamista samoilla kurssimateriaaleilla tai omalla opetuksellaan.

Huhtikuussa julkaistavassa strategiaraportissa tullaan määrittelemään, kuinka opetusta aiotaan laajentaa jatkossa myös pieniin ja keskisuuriin yrityksiin.

Mainos