Yksikkö tarjoaa metsänomistajille ja metsäalan organisaatioille metsien hoitoon ja käyttöön liittyviä palveluja. Edellisen kerran metsäkeskusta uudistettiin vuonna 2012, jolloin alueelliset Metsäkeskukset muuttuivat yhdeksi valtakunnalliseksi organisaatioksi.
Metsäkeskuksen kehittämistä jatketaan siten, että julkisen palvelun yksikön toiminta perustuu jatkossa alueiden sijaan valtakunnallisille prosesseille. Palveluiden alueellinen saatavuus turvataan siten, että metsäkeskuksella on kattavasti palvelualueita ja -pisteitä ympäri maan.
Metsäkeskuksen uudistamista jatketaan lakimuutoksen jälkeen yhtiöittämällä metsäkeskuksen liiketoimintayksikkö. Asian valmistelua jatketaan maa- ja metsätalousministeriön ja valtioneuvoston kanslian yhteistyönä. Tavoitteena on saada yhtiöittämislaki voimaan vuoden 2016 alussa.