Janne Sankelon mukaan vain kolme kuukautta ennen Euroopan parlamentin vaalia keskustan kärjet Paavo Väyrynen, Olli Rehn sekä puolueen eurooppalainen viiteryhmä liberaalinen ALDE näyttävät kaikki vetävän linjoja eri suuntaan.
Sankelo pitää tilannetta epäreiluna äänestäjiä kohtaan.
– Kuka tietää, millaista EU-politiikkaa keskusta ajaa? Keskustalla tuntuu olevan eurovaaleissa nyt peräti kolmet rattaat, hän sanoo.
Keskustan kunniapuheenjohtaja Väyrynen linjasi lauantaina Helsingin Sanomissa keskustan eriäviä näkemyksiä EU-politiikasta. Väyrysen mukaan jotkut näkyvät keskustavaikuttajat, kuten Olli Rehn ovat avoimempia liittovaltiokehitykselle. Toiset ajavat yhdentymisen ainakin osittaista purkamista.
Hänen mukaansa erot ovat sitä luokkaa, ettei niistä voi puhua vivahteina kuin vitsillä.
– Kun tämänkaltainen viesti tulee raskaan sarjan keskustalaiselta vaikuttajalta, sitä ei voi ohittaa olankohautuksella. Väyrynen on aina nauttinut vahvaa kannatusta keskustalaisten keskuudessa. Äänestäjien kannalta olisi nyt reilua, että keskustan johto selventäisi puolueensa EU-linjaa, Sankelo sanoo.
Sankelo hämmästelee, että Väyrysen mielestä ”keskustan vaalitulos ratkaisee Suomen EU-politiikan linjan”. Sankelon mielestä Suomen Eurooppa-politiikasta päättäminen ei ole mikään keskustan jäsenten välinen asia, vaan kuuluu kaikille puolueille.