Elintarvikeviennin arvo oli tammi-syyskuussa 2013 ulkomaankauppatilastojen mukaan 1213,7 miljoonaa euroa, tuonnin arvo puolestaan 3365 miljoonaa euroa. Vienti oli niukasti 0,5 prosenttia plussalla, kun tuonti kasvoi 5,2 prosenttia.
Elintarviketeollisuusliiton mukaan elintarvikkeiden kauppataseen vaje on paisunut vuositasolla jo lähes kolmeen miljardiin euroon, ja vaje kasvaa vuosittain 150–200 miljoonalla eurolla.
Elintarviketeollisuusliitto esittää toteutettavaksi Kansallista elintarvikevientiohjelmaa, jonka tavoitteena on viennin kaksinkertaistaminen viiden vuoden aikana.
– Viennin kasvattamiseen on hyvät lähtökohdat, koska Suomessa on paljon erinomaisia, erilaistettuja elintarvikkeita, joille on kysyntää myös ulkomailla. Kiinnostus vientiä kohtaan on kasvanut voimakkaasti erityisesti pk-yritysten keskuudessa, koska yritysten kasvu kotimarkkinoilla on vaikeaa. Meidän on mahdollista lisätä merkittävästi vientituotteiden valikoimaa ja vientiyritysten lukumäärää, Elintarviketeollisuusliiton toimitusjohtaja Heikki Juutinen toteaa.
Hän muistuttaa, että Euroopan elintarviketurvallisuusvirasto EFSA:n tekemän tutkimuksen mukaan Suomessa syödään Euroopan puhtainta ruokaa.
– Korkea hygienia, tuoteturvallisuus, tuotantoeläinten hyvinvoinnista huolehtiminen ja edistynyt teknologia takaavat sen, että Suomella on kaikki eväät tulla maailmalla tunnetuksi puhtaan, terveellisen ja eettisesti tuotetun ruoan edelläkävijänä, Juutinen sanoo.
– Paremman tasapainon saavuttaminen elintarviketuonnin ja -viennin välille on välttämätöntä myös kansantaloudellisista syistä. Tuonnin määrään voi jokainen kuluttajakin vaikuttaa omilla ostopäätöksillään, kun muistaa suosia kotimaassa valmistettuja tuotteita ruoka- ja juomaostoksia tehdessään, Juutinen korostaa.