”Suomen aika tulla ulos kaapista” – ministeri: asia eduskunnan käsissä

Tasa-arvoinen avioliittolaki jakaa puolueiden rivejä.

Eduskunnan täysistunto keskusteli torstai-iltana sukupuolineutraalia avioliittolakia ajavasta kansalaisaloitteesta.

Oikeusministeri Anna-Maja Henriksson (r.) muistutti hallituksen sopineen hallitusneuvotteluissaan vuonna 2011, ettei anna hallituksen esitystä asiasta.

– Asia on täysin nyt eduskunnan käsissä, Henriksson sanoi.

Rkp:n Stefan Wallin totesi, että Suomi on asiaa koskevassa lainsäädännössään muista Pohjoismaista jäljessä.

– Suomen on aika tulla ulos kaapista, lakimuutosta kannattava Wallin totesi.

– Tietäänkö joku meille paremman viiteryhmän kuin Pohjoismaat, keskustan Antti Kaikkonen puolestaan kysyi.

Perussuomalaisten linja

Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini muistutti puheenvuorossaan, että asiasta on linjattu puolueen ohjelmassa, joka on hyväksytty yksimielisesti.

– Perussuomalaisten kanta tähän asiaan on selvä. Avioliitto on miehen ja naisen välinen liitto, Soini sanoi.

– Olen arvokonservatiivinen mies häpeilemättä, Soini totesi.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmässä on kuitenkin yksittäisiä edustajia, jotka ovat julkisesti kertoneet kannattavansa samaa sukupuolta olevien avioliittoja.

Poimintoja videosisällöistämme

– Miten nyt on, kannattaako perussuomalaisten ryhmä tässä asiassa ryhmäkuria, vai saako ryhmässä jokainen kansanedustaja sanoa oman mielipiteensä asiasta, kokoomuksen Lasse Männistö tivasi Soinilta.

Soini ei ottanut asiaan suoraan kantaa. Hän kiitteli vihreiden eduskuntaryhmää siitä, että heillä on asiaan yhtenäinen kanta. Myös vasemmistoliiton eduskuntaryhmä on linjannut, että se kannattaa aloitteen hyväksymistä. Kristillisdemokraattien eduskuntaryhmä vastustaa lakimuutosta.

– Täällä on myös puolueita, joilla ei ole mitään kantaa, Soini huomautti.

Omantunnon kysymys

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kimmo Tiilikaisen mukaan jokainen eduskuntaryhmän jäsen voi äänestää asiassa omantuntonsa mukaisesti. Suurin osa ryhmästä vastustaa aloitetta.

Tiilikainen sanoi kannattavansa samaa sukupuolta olevien parien siviilivihkimistä. Hänen mielestään kirkolla tulee kuitenkin olla valta päättää suhtautumisestaan homopareihin. Kansalaisaloitteen mukaan kirkolla olisi vapaus päättää jatkossakin omista käytännöistään.

Perussuomalaisten Pirkko Ruohonen-Lerner sanoi, että nykyisestä käytännöstä, jossa samaa sukupuolta olevat eivät voi muuttaa sukunimeään ilmoitusmenettelyllä kuten heteroparit, olisi luovuttava. Kokoomuksen varapuheenjohtaja Janne Sankelo totesi vastustavansa sukupuolineutraalia avioliittolakia, mutta sanoi tukevansa Ruohonen-Lernerin näkemystä.

Kokoomuksen eduskuntaryhmässä avioliittolain muuttaminen jakaa mielipiteet.

– Kokonaisuudessaan aloitteen sisältö on sellainen, että en voi sitä kannattaa, Janne Sankelo totesi.

Samoilla linjoilla oli keskustelussa myös esimerkiksi kokoomuksen Kimmo Sasi. Kokoomuksen eduskuntaryhmässä avioliittolaista saa äänestää keskustan lailla omantunnon kysymyksenä. Näin toimitaan myös SDP:ssä, missä suurin osa edustajista kannattaa lakimuutosta.

Valiokuntaan

Kansalaisaloite lähetettäneen torstain lähetekeskustelun päätteeksi lakivaliokuntaan, joka todennäköisesti tekee siitä mietinnön. Tämä tarkoittaisi sitä, että eduskunnan täysistunto äänestää asiasta myöhemmin tänä vuonna.

Lähes 167 000 kansalaisaloitteen allekirjoittajaa haluaa samaa sukupuolta oleville pareille oikeuden ulkoiseen adoptioon ja yhteiseen sukunimeen ilman erillistä hakemusta. Rekisteröidyt parisuhteet poistuisivat, kun samaa sukupuolta olevat vihittäisiin avioliittoon.

Mainos