EPSI Ratingin vuosittaisen pankkitutkimuksen mukaan muutos näkyy tyytyväisyyden lisäksi myös uskollisuudessa, sekä näihin kahteen vaikuttavissa tekijöissä eli imagossa, koetussa laadussa ja vastineessa rahalle.
– Jatkuva huononeminen kaikilla mittareilla on pankeille haasteellista. Viime vuonna ainoastaan pankit ja kuntapalvelut kokivat notkahduksia, kaikilla muilla EPSI:n tutkimilla toimialoilla nähtiin tyytyväisyyden kohenemista. Ja nyt pankit siis putoavat entisestään, sanoo EPSI Finlandin toimitusjohtaja Mats Nybondas..
Viime vuonna Danske romahti yksityisasiakkaiden keskuudessa ja paransi yritysasiakkaiden keskuudessa. Nyt tilanne on päinvastainen, ja Dansken tulos sukeltaa yrityspuolella, mutta kohenee yksityispuolella.
Yksityisasiakkaissa Danske on saavuttamassa nyt Nordean, jonka tulokset ovat heikentyneet. Molemmat nämä häntäpään pankit ovat kuitenkin edelleen kaukana kärjestä, joka koostuu lähinnä pienistä pankeista.
– Pienet pankit ovat aina Suomessa pärjänneet isoja pankkeja paremmin – paikallisuus tai muu asiakaslähtöisyys on valttia, Nybondas sanoo.
Tyytyväisyyslistan kärjessä ovat Handelsbanken ja POP Pankki. Lähes kannassa tulevat Säästöpankki ja S-Pankki. Pohjalla ovat Nordea ja Danske Bank.