Suomen silmälääkäriyhdistyksen keräämien tietojen mukaan silmävamman saaneista yksikään ei käyttänyt suojalaseja. Suojalasit ovat lain mukaan olleet pakolliset ilotulitteiden ampujille vuodesta 2009 lähtien. Lisäksi suojalaseja suositellaan ilotulituksen katsojille. Silmävamman saaneista seitsemän oli ilotulituksen katsojia.
Ilotulitteiden myynti ja ampuminen on lain mukaan sallittua vain täysi-ikäisille. Tästä huolimatta kaksi silmävamman saanutta oli 6–17-vuotiaita lapsia.
Vuodenvaihteen juhlinnasta aiheutuneiden silmävammojen määrä on vähentynyt viime vuosina. Vuodenvaihteessa 2009–2010 ilotulitteista aiheutui 47 silmävammaa, mutta sen jälkeen trendi on ollut laskeva. Vuosi sitten silmävammoja raportoitiin 15, sitä edeltävänä vuonna 19. Luvuissa on mukana sairaaloissa hoidetut vammat.
Tulipaloja selvästi enemmän kuin vuosi sitten
Ilotulitteista syttyneiden tulipalojen määrä sen sijaan lisääntyi merkittävästi. Sisäministeriön pelastusosaston tilastojen mukaan viime vuodenvaihteessa syttyi yhteensä 96 paloa, joiden syttymissyyksi kirjattiin ilotulite. Lukumäärä yli kaksinkertaistui edellisvuodesta, jolloin ilotulitteista syttyneitä tulipaloja tilastoitiin 44.
Etenkin rakennuspalojen ja muiden tulipalojen lukumäärä kasvoi. Rakennuspaloja oli viime vuodenvaihteessa 12, kun niitä vuotta aiemmin oli neljä. Muita ilotulitteiden aiheuttamia tulipaloja tilastoitiin 80, edellisvuodenvaihteessa niitä tilastoitiin 38.