Ison-Britannian kansanäänestyksen tulos Euroopan unionista eroamisen puolesta oli Suomen Pankin mukaan vuoden toisen neljänneksen merkittävin tapahtuma suomalaisille sijoitusrahastoille.
Erityisesti rahastojen arvoon vaikuttivat osakekurssien voimakas lasku heti tuloksen selvittyä ja punnan heikentyminen.
Kesäkuun lopussa 224 suomalaisella sijoitusrahastolla eli noin puolella oli saamisia Isosta-Britanniasta. Saamisia oli yhteensä 4,7 miljardin euron arvosta, mikä vastaa kuitenkin vain 4,6 prosentin osuutta sijoitusrahastojen kaikista saamisista.
Erityisesti osakerahastojen sijoitusten arvot laskivat kesäkuun aikana. Näiden arvot laskivat 0,7 miljardia ja samalla näistä osakerahastoista myös lunastettiin varoja nettona 0,7 miljardia.
Puntanoteerattujen saamisten arvo puolestaan laski kesäkuussa peräti 7,7 prosenttia valuuttakurssimuutosten seurauksena.
Osa Isossa-Britanniassa toimivista kiinteistörahastoista keskeytti tai rajoitti rahasto-osuuksien lunastuksia kansanäänestyksen jälkeen, mutta suomalaisilla sijoitusrahastoilla ei ole välittömiä omistuksia näissä kaupankäynnin keskeyttäneissä rahastoissa.