Suomalaista harrastamisen mallia valmistellaan

Tavoitteena on taata jokaiselle lapselle mahdollisuus maksuttoman harrastukseen koulupäivän yhteydessä.

Tiede- ja kulttuuriministeri Hanna Kosonen (kesk.) on asettanut työryhmän, jonka tehtävänä on valmistella uusi suomalainen harrastamisen malli.

Konkreettisesta mallista on tarkoitus päättää ensi kevään kehysriihen yhteydessä, selviää opetus- ja kulttuuriministeriön tiedotteesta.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Hallitusohjelman linjauksen mukaan tavoitteena on taata jokaiselle lapselle ja nuorelle mahdollisuus mieluisaan, maksuttoman harrastukseen koulupäivän yhteydessä.

Lisäksi vahvistetaan koulujen aamu- ja iltapäivätoimintaa, kerhotoimintaa sekä yhteistyötä kuntien ja kolmannen sektorin toimijoiden välillä.

Suomen mallia suunnitteleva valmisteluryhmä tuottaa asiaan liittyvää tietopohjaa sekä valmistelee esityksen mallista, joka mahdollistaa hallitusohjelman mukaisen kirjauksen mieluisasta harrastuksesta koulupäivän yhteydessä.

Mainos