Suomalaislääkäri Lääkärilehdelle: Ruotsalaiset noudattavat turvavälejä paremmin

Suomessa tuli lääkärin mukaan tunne, että maailmassa ei ole koronaa.

Ruotsissa asuva naisten syöpätautien erikoislääkäri Katja Lindberg kertoo Lääkärilehdelle huomanneensa eron suomalaisten ja ruotsalaisten koronakäyttäytymisessä. Hän on pannut merkille Ruotsista Suomessa käydessään, että Tukholmassa noudatetaan turvavälejä kaikkein parhaiten, kertoo Lääkärilehti.

Lindberg työskentelee Tukholman Karoliinisessa sairaalassa, jossa myös kokoontumisrajoitukset ovat edelleen voimassa. Sairaalassa saa kokoontua kerralla enintään 50 henkeä.

Ruotsin koronastrategia on Lindbergin mielestä ollut ylä- ja alamäkeä. Välillä se on tuntunut hänestä järkevältä ja toisinaan kaikelta muulta.

– Ruotsin linja koronapandemiassa saattaa olla oikea, muuten paitsi vanhustenhuollossa, hän kertoo Lääkärilehdelle.

St Antonius -sairaalassa Hollannissa työskentelevä mikrobiologian erikoislääkäri Saara Vainio puolestaan kertoo, että Hollannissa koronarajoituksiin suhtaudutaan pääosin myönteisesti.

Hollannissa maskeja on käytettävä julkisissa kulkuvälineissä, kaikkialla muistutetaan ihmisiä 1,5 metrin turvaväleistä ja hollantilaiset saavat kutsua koteihinsa korkeintaan 6 ihmistä kerrallaan.

– Huomasin kesällä Suomessa käydessäni, etteivät suomalaiset suhtaudu koronaepidemiaan yhtä vakavasti kuin hollantilaiset. Suomessa tuli tunne, että nyt olen maailmassa, jossa ei ole koronaa. Hollantilaiset ovat varovaisempia, Vainio ihmettelee.

Mainos