Suomalaisista 79 prosenttia ei tee töitä lomamatkalla

Tuore tutkimus kertoo myös, että suomalaiset vähentävät ruutuaikaansa lomamatkalla.
Suomalaiset ottavat lomalla rennosti. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA
Suomalaiset ottavat lomalla rennosti. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

Matkatoimisto Apollon teettämästä tuoreesta tutkimuksesta selviää, että jopa 79 prosenttia suomalaisista jättää työnsä kokonaan taka-alalle lomamatkan ajaksi.

 Naisista näin tekee 82 prosenttia, kun miehistä vastaava osuus on 68 prosenttia.

– Loman tarkoitus on irrottautua arjesta ja palautua. On hieno nähdä, että näin moni suomalainen antaa itselleen luvan pysähtyä ja levätä. Naiset näyttävät olevan erityisen hyviä varjelemaan loma-aikaa ja antamaan aikaa palautumiselle, sanoo Apollomatkojen viestinnästä vastaava Satu Kontulainen.

Pohjoismaisessa vertailussa suomalaiset erottuvat edukseen matkapuhelinkäytön vähentämisessä. Jopa 44,5 prosenttia kertoo käyttävänsä matkapuhelinta vähemmän lomalla kuin kotona.

Lisäksi tutkimuksesta selviää, että 41,8 prosenttia suomalaisista arvostaa lomalla omaa aikaa. Lähes kolmannes nukkuu lomalla pidempään ja 44,3 prosenttia kertoo nauttivansa ruoasta enemmän kuin kotona. Melkein joka kolmas taas kokee olevansa lomalla sosiaalisempi avoimempi.

– Kun arjen rutiinit jäävät taakse, on helpompi olla läsnä hetkessä – ilman jatkuvaa ruutuaikaa. Se tekee lomasta erityisen arvokkaan ja auttaa palautumaan aidosti, toteaa Kontulainen.

Mainos