Suomen Pelastusalan Keskusjärjestön teettämässä kyselyssä vastaajista 91 prosenttia ilmoitti olevansa valmis osallistumaan vapaaehtoistehtäviin, jos apuun pyydettäisiin häiriötilanteen sattuessa. 95 prosenttia oli valmiita auttamaan naapureitaan ja läheisiään esimerkiksi pitkän sähkökatkon aikana.
SPEKin tutkijan Heikki Laurikaisen mukaan tulokset osoittavat, että suomalaisilla on erittäin myönteinen asenne toisten auttamiseen.
– Niistäkin, jotka ilmoittivat, etteivät ole valmiita vapaaehtoistehtäviin, suurimmalla osalla syynä oli jokin este, kuten oma sairaus tai vanhuus. Tutkimuksen mukaan ihmiset ovat hiukan valmiimpia auttamaan läheisiään, mikä viittaa siihen, että vahva luottamus toisiin ihmisiin ja yhteenkuuluvuuden tunne vahvistavat auttamishalua, Laurikainen toteaa järjestön tiedotteessa.
TNS Gallup haastatteli huhtikuussa tuhatta Manner-Suomessa asuvaa. Tutkimuksen virhemarginaali on 3,1 prosenttia.