Suomalaisen äidinmaidon myrkyt vähentyneet

Äidinmaidoissa Suomessa on THL:n ja STM:n mukaan yhä vähemmän jäämiä ympäristömyrkyistä.

Dioksiinien ja PCB-yhdisteiden pitoisuudet vähenivät viimeisen vuoden aikana viidenneksen ja bromattujen tulentorjuntakemikaalien pitoisuudet puolittuivat.

Pieni vauva altistuu kokoonsa nähden myrkyille selkeästi enemmän, jopa kaksikymmentäkertaisesti aikuiseen verrattuna.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos selvitti sosiaali- ja terveysministeriön toimeksiannosta äidinmaidon sisältämiä ympäristömyrkkyjä vuosina 2011 ja 2012. Äidinmaitonäyte saatiin kahdeltasadalta juuri synnyttäneeltä äidiltä Helsingistä, Kuopiosta ja Rovaniemeltä.

Saatuja tuloksia verrattiin vuosina 1987, 1994, 2000 ja 2005 tehtyihin vastaaviin tutkimuksiin. Tulosten perusteella myrkyt ovat vähentyneet suomalaisessa äidinmaidossa jo viimeisten 25 vuoden ajan.

Selvitys vahvistaa sitä yleistä käsitystä, että tutkittujen yhdisteiden pitoisuudet ympäristössä ja ravinnossa ovat vähentyneet. Suomalaisten suurin altistumislähde ympäristömyrkyille on Itämeren rasvainen kala ja kalatuotteet.

Mainos