Suojelupoliisin tiedotteen mukaan esitutkinnassa ilmeni, että kyseessä oli kaksi selvästi erillistä kokonaisuutta. Toista tietomurtoa on tutkittu vakoiluna ja toista törkeänä vakoiluna. Suojelupoliisi jatkaa molempien kokonaisuuksien esitutkintaa eräiden teknisten yksityiskohtien selvittämiseksi.
Suojelupoliisi sai tiedon ensimmäisestä tietomurrosta alkuvuodesta 2013. Epäilty vakoilu oli ehtinyt jatkua silloin jo useita vuosia. Tutkinnan yhteydessä havaittiin toinen, vielä vakavampi tapaus. Se oli toteutustavaltaan erittäin edistyksellinen ja vaikeasti havaittavissa. Molempien vakoilutapausten taustalla epäillään olleen valtiollisia toimijoita.
Ulkoministeriöstä lähteneen tietoliikenteen määrä on kyetty saamaan selville. Materiaalia on viety runsaasti. Kaikkia asiakirjoja ei ole pystytty yksilöimään eikä niiden sisältöä tai luonnetta ole mahdollista arvioida.
Tavalliset virustorjuntaohjelmat eivät pysty havaitsemaan motivoituneen tekijän toteuttamaa kohdistettua tietokaappausta. Tieto ensimmäisestä tapauksesta tuli Suojelupoliisille ulkomailta. Suomessa ei ole viranomaista, jolla olisi toimivalta ja resurssit tunnistaa poikkeavaa verkkoliikennettä.
Ulkoministeriö ja Suojelupoliisi järjestävät keskiviikkona kello 14 tiedotustilaisuuden aiheeseen liittyen.