Viime vuonna suojateillä tapahtui 1 015 onnettomuutta, joista 534 johti henkilövahinkoihin. Suojatietä ylittävän hengen ja terveyden kannalta erityisen vaarallista on suojatien eteen pysähtyneen ajoneuvon tai raitiovaunun ohittaminen pysähtymättä.
– Tällaisiin tekoihin poliisi puuttuu ankaralla kädellä ja voi peruuttaa ajo-oikeuden paikan päällä, poliisiylitarkastaja Risto Lammi Poliisihallituksesta sanoo.
Suojateiden tulisi nimensä mukaisesti olla turvallisimpia paikkoja ylittää ajorata. Niillä kulkeminen vaatii erityishuomiota kaikilta tiellä liikkujilta, niin moottoriajoneuvojen kuljettajilta kuin jalankulkijoilta ja pyöräilijöiltä.
Poliisin suuntaa valvontansa onnettomuusherkille ajankohdille ja alueille. Suojatieonnettomuuksista 71 prosenttia tapahtuu tyypillisimmin valoisaan aikaan ja 86 prosenttia arkipäivisin, yleisimmin keskiviikkona. Kello 15–17 tapahtuu lähes kolmannes ja kello 12–14 vajaa neljännes kaikista suojatieonnettomuuksista.
Noin neljännes risteysalueiden suojatieonnettomuuksista tapahtuu liikennevalo-ohjatussa risteyksessä.
Suojateiden turvallisuus on yksi poliisin liikenneturvallisuusstrategian painopistealueista. Perustana on valtioneuvoston periaatepäätös tieliikenteen turvallisuuden parantamisesta.