Tulvaturistit ovat haitanneet tänä keväänä viranomaisten työtä Pohjanmaalla ja aiheuttaneet vaaratilanteita liikenteessä, kertoo Sunnuntaisuomalainen. Asiasta uutisoi tässä Karjalainen.
– Siitä on haittaa, kun pitäisi päästä paloautolla tiettyyn kohteeseen ja edessä on valtava autoletka, aluepalopäällikkö Kaj Enqvist Pohjanmaan pelastuslaitokselta kertoo.
Toistaiseksi turistit ovat aiheuttaneet ongelmia lähinnä itselleen liikkumalla tulvan takia suljetuilla teillä.
– Sellainen on varomatonta. Kuulin, että yksi pyöräilijä joutui Vähänkyrön Skatilassa veden varaan yritettyään ajaa tulvan katkaisemaa tietä. Mutta varsinaisia henkilövahinkoja ei ole tietääkseni tullut, Enqvist sanoo.
Paikalliset ovat hyödyntäneet tulvaturismin markkinaraon ja muun muassa myyneet turisteille elintarvikkeita.