Sunnuntaisuomalainen: Huippuyrittäjä lopettaisi kehitysrahan jakamisen ”sinne tänne”

Tulevaisuuden suomalaismenestykset syntyvät St1:n Mika Anttosen mielestä cleantechista, biotaloudesta, digitalisaatiosta ja energia-alalta.

St1:n 20 vuodessa yli tuhannen huoltamon ketjuksi paisuttanut omistaja-yrittäjä Mika Anttonen haluaa, että tuotekehitysrahat keskitettäisiin selkeästi muutamalle alalle. Anttosta on haastatellut Väli-Suomen Median Sunnuntaisuomalainen.

Anttosen mielestä tarvitaan nopeutta ja jokaisen panosta, jotta hyvinvointi-Suomi pysyy pystyssä

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Jos pysähdymme, ei synny uutta, ei tule innovaatioita, jotka voisivat säästää energiaa ja ympäristöä. Ja kasvua tarvitaan myös, jos haluamme säilyttää hyvinvointivaltiomme. Suomen järjestelmä koulutuksineen, päivähoitoineen ja tasa-arvoineen edustaa minulle sellaisia arvoja, joiden puolesta haluan tehdä töitä, Anttonen toteaa.

Anttosen mukaan tulevaisuuden suomalaismenestykset syntyvät cleantechista, biotaloudesta, digitalisaatiosta tai energia-alalta. Kun kilpailu on siirtynyt globaalille tasolle, ei perusosaaminen enää riitä.

– On helppo syytellä sääntelyä, vaikka pitäisi kysyä, missä ovat uudet tuotteet. Pörssiyritystenkin tutkimus- ja tuotekehityspanokset pienenivät vuosina 2003–2013, hän huomauttaa.

Poimintoja videosisällöistämme

– Tuotekehitysrahaa ei pitäisi jakaa sinne tänne. Nyt tarvitaan päätöksiä siitä, mihin keskitymme.

Anttosen mielestä julkisen talouden velkakierrettä voitaisiin parantaa leikkaamalla eduista.

– Meillä on monia niin hyviä etuja, että niistä voitaisiin varmasti vähän leikata. Olisiko katastrofi, jos esimerkiksi lomaedut palautettaisiin 80-luvun tasolle? Palkka-aleen en usko, mutta jokainen voisi miettiä, mistä olisi valmis hieman tinkimään, jotta yhteinen hyvinvointi voitaisiin taata. Muuten vaarana voi olla luokkayhteiskunnan paluu.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Anttonen tiedostaa, että kaikilla ei ole mahdollisuutta tinkiä eduistaan, mutta hänen mielestään niiden pitäisi se tehdä, jotka siihen pystyvät.

Hän muistuttaa intiaanien perinteisestä työnjaosta, missä jokainen teki sen, mihin kykeni.

– Nyt tuntuu siltä, että Suomessa nuotiolla istuu liikaa väkeä.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos