Pääministeri Sanna Marinin (sd.) mukaan hallitus on pohtinut liikkumisrajoitusten osalta myös ennaltaehkäiseviä toimia. Toistaiseksi esityksiä esimerkiksi Suomen ja Ruotsin välisen rajan työmatkaliikenteen muutoksista ei kuitenkaan ole pöydällä.
– Hallitus varautuu kaikennäköisiin tilanteisiin ja keskustelua on käyty siitä, että ikään kuin ennalta varauduttaisiin siihen, että kiristyksiä joudutaan tekemään, Sanna Marin totesi Säätytalolla maanantaina.
– Mutta tällä hetkellä meillä ei ole pöydällä tämänkaltaisia esityksiä, hän täsmensi.
Keskustelu länsirajan tiukemmasta valvonnasta nousi esille viikonloppuna, kun Lapissa todettiin ensimmäiset Ruotsista saadut koronavirustartunnat. Länsi-Lapin työmatkaliikennettä Ruotsin rajan yli ei ole toistaiseksi rajoitettu, vaikka muut Suomen rajat on suljettu. Työmatkalaisia on päivittäin noin 2000.
Koronatartuntojen määrä Lapissa on kaksinkertaistunut viimeisen neljän päivän aikana, eikä kaikkia tartuntaketjuja enää pystytä selvittämään. Infektiolääkärit ovat vaatineet rajalle tiukempaa kontrollia, sillä Ruotsissa epidemia on Suomea edellä, ja Ruotsi on valinnut rajoittamistoimenpiteissä erilaisen tien.
Pääministeri Sanna Marinin mukaan hallitus käy tänään keskustelua rajoitustoimenpiteiden riittävyydestä muun muassa toimien pidentämisen osalta.
– Käymme tänään läpi aikataulua eli ennen muuta sitä, että millä tavalla nämä nykyiset rajoitustoimenpiteet riittävät ja onko aikataulu riittävä. Eli käydään tätä pidennystä läpi. Meillä on ollut jo viisikon keskustelu tästä eilen illalla. Nyt käydään koko hallituksen kanssa läpi tämä kokonaisuus, Sanna Marin sanoi.
– Meillä on tässä viranomaisten tilannearvio siitä, miten tilanne kehittyy ja minkälainen jatko olisi mahdollinen.
Opetusministeri Li Andersson (vas.) kertoi pitävänsä todennäköisenä, että ainakin koulujen osalta sulkua pidennetään.
– Kun olemme valmiita, niin sitten tiedotetaan koulujenkin osalta. Pidän todennäköisenä, että jatkoa (etäjärjestelyille) tulee, Andersson totesi.