Catanian mafianvastaiset viranomaiset ja puolisotilaallinen poliisi karabinieerit ovat selvittäneet Cosa Nostraan kuuluvassa Santapaola-Ercolanon mafiaperheessä tapahtuneen murhan, kertoo sanomalehti La Sicilia.
Mazzein mafiaklaaniin kuulunut mies tapettiin marraskuussa 2011. Mieheen ammuttiin kymmenen luotia, viimeinen päähän armonlauksena.
Murhan tekijöinä ovat Santapaola-Ercolanon perheeseen kuuluva mies ja hänen kaksi aikuista poikaansa. Heitä syytetään nyt murhasta, kuulumisesta mafiajärjestöön sekä ampuma-aseen laittomasta hallussapidosta.
Teon motiiviksi on selvinnyt murhatun suhde mafioson tyttäreen, jota isä vastusti päättäväisesti sekä tämän tunkeutuminen huumekauppaan perheenpään hallitsemalle alueelle.