Korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö Akava on valinnut jatkokaudelle istuvan puheenjohtajan Sture Fjäderin. Valinta tehtiin Akavan liittokokouksessa tiistaina Helsingissä Sokos Hotel Triplassa.
Vastaehdokkaana puheenjohtajavaalissa oli Yhteiskunta-alan korkeakoulutettujen palvelujohtaja Maria Teikari. Äänet jakautuivat 578-272 Fjäderin hyväksi.
62-vuotias Sture Fjäder on johtanut Akavaa vuodesta 2011.
Jäsenliitoilla oli vaalissa liiton koon perusteella määräytyvä määrä ääniä. Paikalla oli edustajia 33 jäsenjärjestöstä, joiden edustama äänimäärä on yhteensä 870.
Akavan puheenjohtaja valitaan joka neljäs vuosi.
Akavan puheenjohtajaksi seuraavalle nelivuotiskaudelle on valittu @SFjder äänimäärällä 578. Lämpimät onnittelut ja menestystä työhön! #liittokokous #Akava #puheenjohtajavalinta pic.twitter.com/j1IiTk1LZ7
— Akava (@AkavaRy) August 25, 2020