Kokoomuksen puheenjohtaja Alexander Stubb kuvasi torstaiaamun hallitusneuvotteluvaihetta jo koettua tiukemmaksi, koska neuvottelijat pyrkivät luomaan kuvan kokonaisuudesta. Edelleen tavoitteena on pitää kiinni menokehyksistä, velkakierteen taittumisesta ja Suomen luottoluokituksen säilymisestä ennallaan eli hyvänä.
– Nyt ovat yksityiskohdat pöydällä, ja tämä tulee varmasti vaatimaan vähän enemmän aikaa, Stubb sanoi juuri ennen kello yhdeksän käynnistyneitä neuvotteluja.
Tätä ennen Stubb kävi valottamassa neuvottelujen kulkua kokoomuksen eduskuntaryhmälle.
Stubb myönsi, että minihallitusneuvotteluissa on vielä työsarkaa jäljellä. Aikataulutus neuvotteluille on Stubbin mukaan nyt toisarvoinen asia. Jos neuvottelut venyvät yli juhannuksen, niitä jatketaan maanantaina juhannuksen jälkeen.
– Ei missään nimessä voi pistää mitään deadlinea, tai puhua siitä, että saataisiin tämä pakettiin nyt. Jos on tarvis, jatketaan ihan rauhassa. Tärkeintä on, että hyvä tulee.
Tavoitteena on toki Stubbin mukaan saada valmista nopeasti, mutta ei sisällön kustannuksella.
– Ei tässä siinä mielessä ole päivän päälle asioita. On katsottava, että luvut täsmäävät ja kokonaispaketti on hyvä – ja, että työllisyyttä ja kasvua pystytään parhaimmalla mahdollisella tavalla kasvattamaan.
Stubb ei ollut vielä aamulla valmis arvioimaan työllisyyspaketin kokoa, mutta ajatus kasvu- ja työllisyyspaketista on erinomainen. Kehuja sateli toiselle vastavalitulle puheenjohtajalle.
– Ja ne elementit, joita esimerkiksi puheenjohtaja ja valtiovarainministeri Antti Rinne on tuonut sisään, ovat ajatuksina erinomaisia ja innovatiivisia. Olen varma, että niillä on myönteinen vaikutus talouskasvuun ja työllisyyteen.
Stubbin mukaan myös muiden hallituspuolueiden puheenjohtajien erilaiset ajatukset siitä, millä tavalla voidaan nyt lyhyellä tähtäimellä kasvua ja työllisyyttä parantaa, ovat olleet erittäin hyviä.
– Kyllä tästä varmaan hyvä tulee.
Keskiviikkona minihallitusneuvotteluiden ensimmäisenä päivänä neuvottelut päättyvät kello kymmeneltä illalla.
Stubbin mukaan kokoomuksen eduskuntaryhmän vastaanotto neuvottelujen senhetkiselle tilanteelle oli ”aika tiukka”.
Hän muistutti, että jokaisen puheenjohtajan tehtävä on varmistaa oman eduskuntaryhmän tuki neuvottelutulokselle. Kokoomusryhmä pitää kiinni siitä, että kehyksissä pysytään, velkaantuminen saadaan taitettua ja luottoluokitus säilyy.
Uuden hallitusohjelman pohjustus käynnistyi jo maanantaina. Tiistaina oli keskustelukierros Königstedtin edustustiloissa ja varsinaiset neuvottelut käynnistyivät keskiviikkoa klo 11 ja jatkuivat paria taukoa lukuun ottamatta iltakymmeneen. Kovempi vaihe koettiin illansuussa, kun linjauksista siirryttiin konkreettisiin lukuihin.