Toimihenkilöiden keskusjärjestö Sttk:n tuleva edunvalvontajohtaja Katarina Murto uskoo uuden keskusjärjestön syntyvän Suomeen lähivuosina. Murto kertoo näkemyksestään Aamulehden haastattelussa.
Murto kertoo, että keskusjärjestöillä ja monilla ammattiliitoilla on ”vahva intressi viedä hanketta eteenpäin.” Uuden suuren järjestön muodostaisivat STTK:n lisäksi Suomen ammattiliittojen keskusjärjestö SAK sekä korkeakoulutettujen Akava. Murto toimii tällä hetkellä SAK:n vastaavana työehtoasiantuntijana.
Suomessa toimii tällä hetkellä kolme palkansaajien keskusjärjestöä: Akava, STTK ja SAK. Keskusjärjestöjen yhdistymistoiveista uutisoitiin marraskuussa. Tällöin Akava torppasi yhdistymishaaveet. Katarina Murron mukaan tarvittaessa vain STTK ja SAK voisivat yhdistyä ja jättää Akavan ulkopuolelle. Hänen mukaansa kaksi tai yksi suurta olisivat joka tapauksessa vahvempia yhdessä kuin nykyiset kolme erillistä toimijaa.