– Vientikysyntä on edelleen vaimeaa. On tärkeää, että kotimaisesta kulutuskysynnästä huolehditaan palkkaverotusta maltillisesti keventämällä. Maltillisten palkankorostusten aikana ne tukevat ostovoimaa, STTK:n johtaja Jukka Ihanus arvioi.
Kritiikkiä tulee koulutussäästöistä. Ihanuksen mielestä nykyinen hallitus jatkaa edeltäjänsä tavoin koulutukseen kohdistuvaa säästövimmaa.
– Koulutuksesta ja osaamisesta säästämällä Suomi sahaa omaa tulevaisuuden oksaansa. Suomi pärjää vain korkealla osaamisella. Kansainvälisten tutkimusten mukaan eri säästötoimista talouskasvua haittaavat eniten koulutussäästöt.
Suomen talouden ongelmiin ratkaisu löytyy kasvukilpailukyvyn vahvistamisesta.
– Hallituksen kärkihankkeiden on tuettava osaamisen vahvistamista ja talouden rakenteiden uudistumista. Niihin on varattava riittävä rahoitus. Julkisten investointien kautta voidaan lisätä talouskasvun edellytyksiä.