STTK toivoo, että turvapaikanhakijoiden kotouttamisessa onnistutaan mahdollisimman hyvin.
– Haluamme omalla panoksellamme helpottaa tänne tulevien sopeutumista suomalaiseen yhteiskuntaan, työelämään ja kulttuuriin, STTK:n puheenjohtaja Antti Palola toteaa järjestön tiedotteessa.
STTK järjestää yhdessä jäsenliittojensa ja Kirkkonummen vastaanottokeskuksen kanssa Suomeen tulleille turvapaikanhakijoille koulutusta suomalaisesta työelämästä ja sen pelisäännöistä.
– Tärkeintä on, että tänne tulevat pääsevät mahdollisimman nopeasti kiinni kieliopintoihin, tarvittavaan koulutukseen ja sitä kautta työelämään. Lapsille pääsy suomalaiseen päivähoitoon, esikouluun ja peruskouluun on ensisijaista, Palola korostaa.
STTK muistuttaa, että suomalaisessa työelämässä kaikilla on oltava samat oikeudet ja velvollisuudet. Maahanmuuttajien tulo työelämään ei Palolan mukaan saa tarkoittaa sitä, että poljetaan työehtoja alenevin huudoin ja asetetaan työntekijöitä vastakkain palkkauksen tai muiden ehtojen suhteen.
– Keskustelun, hyvien käytäntöjen ja myös erilaisten uusien kokeilujen kautta löydetään parhaat keinot kotouttamiseen. Rasismi kaikissa muodoissaan ja maahanmuuttajiin kohdistuneet väkivallan teot ovat täysin tuomittavia, Palola painottaa.