SS: Valio kehitti maidon, joka ei pala pohjaan

Uutta maitotuotetta ei toistaiseksi löydy kauppojen hyllyiltä, kertoo Savon Sanomat.

Valio on patentoinut teknologian, jolla voi muuttaa kaseiiniproteiinin ja heraproteiinin suhdetta maidossa. Maidossa on tavallisesti 80 prosenttia kaseiiniproteiinia ja 20 prosenttia erilaisia heraproteiineja.

– Hera on sellainen proteiiniryhmä, joka palaa helposti pohjaan. Jos niiden määrää vähentää ja lisää suhteessa kaseiinia, pohjaan palamisongelma käytännössä katoaa maidosta, Valion tuoteryhmistä ja markkinoinnista vastaava johtaja Tuomas Salusjärvi kertoo Savon Sanomissa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kun proteiinien suhteita muutetaan, voivat myös maidon ravitsemukselliset ominaisuudet muuttua. Uudenlaisen, pohjaan palamattoman maidon pienemmän heraproteiinimäärän ei kuitenkaan pitäisi erottua ainakaan maun puolesta.

– Se maistuu ihan maidolta ja sitä voi käyttää samalla tavalla kuin maitoa, mutta jos siitä keittää vaikka kaakaota tai puuroa, sen pohjaan palaminen on paljon vähäisempää, Salusjärvi vakuuttaa.

Ennen kuin uudenlainen maito saadaan kauppoihin, Valiolla joudutaan miettimään, miten se suhteutuisi hinnallisesti ja muilta ominaisuuksilta toisiin maitoihin ja olisiko se esimerkiksi pitkäleimainen vai kylmästä myytävä.

Maidon tuominen markkinoille olisi Salusjärven mukaan kuitenkin periaatteessa mahdollista nopeallakin aikataululla.

Mainos