Palkan ja työttömyysturvan yhteensovittaminen helpottuu 1. huhtikuuta alkaen, kertoo Kela.
Kun työtön työnhakija yhdistää osa-aika- tai keikkatyön ja työttömyysetuuden, hänelle voidaan maksaa soviteltua työttömyysetuutta, jossa otetaan huomioon työstä saatu palkka. Etuutta ei kuitenkaan ole voitu maksaa ennen kuin asiakas on toimittanut palkkalaskelman.
Lainmuutoksen ansiosta menettely nopeutuu. Jos esimerkiksi osa-aikatyötä on tehty toukokuussa ja palkka maksetaan kesäkuun puolivälissä, palkka sovitellaan jo kesäkuun työttömyysetuuden kanssa. Toukokuun työttömyysetuus maksetaan ilman viivästyksiä ja täytenä, jos toukokuussa ei ole muita sovittelussa huomioitavia tuloja.
Asiakkaan ei tarvitse olla muutoksen vuoksi yhteydessä Kelaan, mutta hänen pitää edelleen ilmoittaa työttömyysajan ilmoituksessa, jos hän on ollut töissä. Työssäoloaika pitää aina ilmoittaa, vaikka maksettu palkka jäisi alle työttömyysturvan suojaosan, mikä on 300 euroa kuukaudessa.
Palkkakuitteja ei tarvitse enää toimittaa Kelaan, sillä Kela saa tiedot suoraan tulorekisteristä. Jos tulorekisteristä ei löydy riittävää tietoa maksetusta palkasta, Kela ottaa yhteyttä asiakkaaseen ja pyytää tietoja erikseen.
Muut sovitellun työttömyysetuuden edellytykset pysyvät ennallaan. Sovitellun työttömyysetuuden suojaosa on jatkossakin 300 euroa kuukauden sovittelujakson aikana ja 279 euroa, jos sovittelujakso on neljä viikkoa. Perussäännön mukaan jokainen suojaosan ylittävä euro vähentää työttömyysetuutta 50 senttiä.
Viime vuonna Kelan maksamaa soviteltua työttömyysetuutta sai 71 300 henkilöä, mikä oli 21 prosenttia kaikista etuuden saajista.